Drugim nurtem festiwalu są projekty muzyczne, do których zaproszeni zostali artyści z Polski i z Litwy, w tym min: ALINA ORLOVA, DAGADANA, Baltic Riddim, FUSEDMARC, SPIĘTY, DOBROVOLSKY, Rasabasa, BESTER QUARTET.

Wymienić tu też warto audio – wizualne przedstawienie MR. STRANGLED AND MR. SHOT, Teatru Psylikonowego.

Czwartek 2 września

Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku ul Długa 35

Duet SzaZa czyli Patryk Zakrocki & Paweł Szamburski

Muzyka duetu Sza/Za to niezwykłe połączenie pozornie skrajnych przeciwieństw – hałasu i ciszy, popu i współczesnej kameralistyki, piękna i brzydoty, a także wyrafinowanej mądrości i czystej, naiwnej bezmyślności. Za pomocą klarnetu i skrzypiec, głosu, analogowych zapętleń oraz delikatnych przetworzeń – muzycy poszukują jedności tych przeciwieństw, starają się oswobodzić zarówno scenę jak i widownię z krępujących reguł oraz sztywnych, „kulturowych” ustawień.

Czasem ich występy przybierają formę groteski, mrocznej zabawy, perfomance’u, a czasem niezwykle poważnej i głębokiej wypowiedzi muzycznej, pozostającej jednak w interakcji z publicznością. Istotne staje się tu samo Bycie muzyków na scenie, obserwacja aktu twórczego, w jego szczerej i prawdziwej formie, nieskrępowanej konwencją koncertu czy spektaklu, uwolnionej.

Patryk i Paweł to muzycy, improwizatorzy, animatorzy, którzy od 1999 roku aktywnie działają na stołecznej scenie muzyki improwizowanej i muzyki niezależnej.

Tworzą muzykę dla teatru, filmu, kina niemego, tańca współczesnego. Współpracowali min. z P. Cieplakiem, P. Miśkiewiczem, L. Bzdylem, M. Liberem, K. Kozyrą.

Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku ul Długa 35
2 września godz.18:00
Duet SzaZa zagra do filmów Władysława Starewicza

Piątek 3 września

Targ Węglowy, Start 20:00, wstęp wolny

DAGADANA

DagaADana (ДаґаДана) to polsko-ukraińskie trio, łączące różne style muzyczne. Przeplatając jazz, folk i elektronikę tworzą niepowtarzalny język zespołu. Pełne humoru koncerty, pokazują, że jest to ten rodzaj muzyki, który uszczęśliwia zarówno słuchaczy, jak i twórców. Pełne ciepła wokalizy, przetwarzanie głosu na żywo, odważne plastikowe brzmienia, transowy kontrabas oraz wykorzystanie dziecięcych instrumentów muzycznych, to recepta DAGADANY na oczarowanie słuchacza dźwiękami, których nigdy dosyć.

Międzykulturowy projekt powinien przypaść do gustu każdemu słuchaczowi otwartemu na słowiańską duszę, szaloną z jednej, łagodną z drugiej strony.

Alina Orlova

Alina Orlova – jedna z najpopularniejszych, alternatywnych, muzycznych postaci na Litwie. Artystka o polskich korzeniach, romantycznej duszy i wielkiej pasji do muzyki. Dwa lata temu przemierzając Litwę w poszukiwaniu interesujących zjawisk muzycznych napotkaliśmy właśnie na nią, wtedy jeszcze nieznaną Alinę. Alina Orlova, wówczas 20 letnia studentka, osoba o niebywałej wrażliwości muzycznej, w 100 procentach ogarnięta muzyką i sztuką, tak bardzo przypominająca znakomitą Tori Amos.

Tego samego roku (2008) na festiwalu w Gdańsku razem z grupą Lao Che w Kościele Św. Jana zawładnęła publicznością, która na koncert stawiła się w rekordowej ilości. Kolejki po bilety sięgały ulicy Szerokiej. Koncert niezapomniany, niestety z powodu wyczerpania biletów dla niektórych nieosiągalny. Postanowiliśmy o tej artystce pamiętać także i w tym roku. Tym razem wstęp na koncert jest bezpłatny tak, więc dla nikogo miejsca nie zabraknie.

Alina w trakcie tych dwóch lat zmieniła całkowicie zespół i obecnie jest w trakcie nagrywania nowej płyty. Na koncercie w Gdańsku w dniu 3 września około godziny 21:00 będziemy mieli okazje wysłuchać również nowe kompozycje.

Sobota 4 września

Targ Węglowy, Start 19.00, wstęp wolny

Rasa Basa

Rasa Basa to kolejne odkrycie litewskiej sceny muzycznej. Po przesłuchaniu materiału muzycznego nie mieliśmy wątpliwości, ten zespół powinien znaleźć się na kolejnej edycji festiwalu Wilno w Gdańsku. Charyzma, piękny głos, nowocześnie brzmiąca muzyka, młodość i doświadczenie oto atuty tego zespołu. Zespół nagrał już 3 albumy, a ich twórczość to mieszanka popu, progresywnego rocka, folku i trip hopu.

Rasa Basa to tylko naturalne dźwięki, żadnych sampli czy programowania. Mówi się, że ich muzyka jest niczym filmowa, poruszająca i niezwykle melodyjna. Ale najlepiej przekonać się samemu, ponieważ po raz kolejny mamy do czynienia z zaskakująco wysokim poziomem artystycznym, profesjonalizmem i doświadczeniem scenicznym w tak młodym wieku.

Coś niezwykłego dzieje się na Litwie, że muzycy w wieku 20-25 lat grają tak, jakby grali na scenie od wielu, wielu lat. Tak jak z Aliną Orlovą, Fusedmarc czy gośćmi poprzednich edycji takimi jak Donis, Dublicate, i tym razem mamy do czynienia z perełką. Będzie to pierwszy występ Rasa Basa w Polsce – Zapraszamy!

Fusedmarc

Fusedmarc – Występy zespołu to połączenie imponujących pokazów multimedialnych z elektronicznym oraz akustycznym brzmieniem i poruszającym wokalem.

Wcześniej skomponowane aranżacje muzyczne i cyfrowe wraz z cyfrowym instrumentarium przetwarzającym dźwięki na żywo tworzą harmonijną całość nadając występom barwny i spontaniczny wydźwięk. Wizualizacje emocjonalnie korespondują z muzyką. Kombinacja elementów scenicznych wzmacnia koncertowe odczucia słuchacza dając mu możliwość odnalezienia niespodziewanych, emocjonalnych skojarzeń. Koncerty Fusedmarc to audio-wizualne doznania otwarte na wolną interpretacje.

W 2005 roku zespół zdobył nagrodę najlepszego Muzycznego Przełomu w muzyce alternatywnej. Najpopularniejszy litewski portal internetowy www.ore.lt wybrał Fusedmarc muzycznym odkryciem 2005 roku.

Fusedmarc to bez wątpienia jeden z najciekawszych projektów muzycznych w krajach nadbałtyckich. Na Festiwalu Wilno w Gdańsku zespół wystąpi po raz drugi.

Ostatni koncert pokazał, że drzemie w nich niespożyta energia i jedna wizyta to za mało.

SPIĘTY

Czyli Hubert Dobaczewski – na co dzień wokalista i gitarzysta zespołu Lao Che. Gdański koncert to oczywiście, Antyszanty, czyli opowieści utrzymane w szantowo – knajpianym klimacie w towarzystwie muzyki elektronicznej połączonej z banjo, gitarą, instrumentami perkusyjnymi i oczywiście wokalem.

Zielona Brama

Teatr Psylikonowy i Tomas Dobrovolskis

Audio-wizualne przedstawienie

Czy silikon i teatr mogą mieć coś wspólnego?

Silikonowe przedstawienia Aukse Petruliene są bardzo urokliwe a zarazem jedyne w swoim rodzaju. Tworzone przez nią marionetki powstają na oczach widzów, w serii efektów specjalnych uzyskanych za pomocą substancji domowego użytku: mydła, szamponu przeciwłupieżowego, musujących środków przeciwbólowych – czyli wszystkiego, co pieni się i kipi.

Bohaterowie opowieści Aukse symbolizują uczestników relacji społecznych – są giętcy ale także niemożliwi do skonsumowania i odporni na reakcje chemiczne. Wydają się niezniszczalni, ale jeżeli przypadkowo się uszkodzą, od razu mogą być zastąpieni przez nowych. Kukiełki są prawdziwymi super bohaterami, a artystka w swoich inscenizacjach często wykorzystuje postacie autentyczne, takie jak: Yoko Ono czy George Mačiūnas, a obok nich jednym z najbardziej znanych jej bohaterów jest jeż – alkoholik, prototyp sąsiada, amatora porannego piwa, noszącego koszulkę z napisem „Happy Days”.
Litewska artystka ukazuje, że silikon to nie tylko substancja uszczelniająca, ale także świetny materiał do wykorzystania w audiowizualnych przedstawieniach. Jej spektakle przesiąknięte są tajemniczym psychosilikonem; użytym do wypełniania szczelin, tych małych, w naszych sercach i tych dużych, w społecznej świadomości. Właśnie dlatego nazwa teatru otrzymała prefiks ‘PSY.”

Psylikonowy teatr MR. STRANGLED AND MR. SHOT

Teatr Psylikonowy i Tomas Dobrovolskis prezentują przesiąknięty mrocznym pożądaniem kryminał, będący audiowizualną przygodą z silikonowymi kukiełkami i muzyką na żywo człowieka-orkiestry.

Przedstawienie Mr. Strangled and Mr Shot powstało w oparciu o dokumenty dotyczące przedwojennego skandalu obyczajowego. W 1930 roku prałat Konstantinas Olšauskas, skazany został za uduszenie swojej byłej kochanki. Kilka lat później, po odbyciu kary, duchownego zastrzelono, a oba przestępstwa nigdy nie zostały do końca wyjaśnione.

Tomas Dobrovolskis jest kompozytorem i człowiekiem-orkiestrą. Swoje projekty solowe czy też grupowe prezentował m.in. na Litwie, Łotwie, Danii, Polsce, Szwecji, Anglii, Izraelu, Finlandii, Wyspach Alandzkich, Islandii i Belgii. Tomas jest również wynalazcą i konstruktorem nowego instrumentu o którym tak mówi: „Instrument, który sam stworzyłem nazywam The Brass Globe. Nazwa nawiązuje do konstrukcji instrumentu jak i jego symboliki: w czasie tworzenia tej techniki grania próbowałem łączyć w jedno różnego rodzaju techniki gry na instrumentach perkusyjnych z całego świata (takich jak djembe, tabla, darabuka) i przystosowałem te techniki do The Brass Globe. Słuchając moich kompozycji usłyszysz dźwięki i techniki gry na instrumentach, które być może są ci bardzo znane, jednak jako całość tworzą coś nowego i wychodzą poza konwencjonalne kompozycje” (Tomas Dobrovolskis).

Sobota 4 września godz. 23:00

Niedziela 5 września

Kościół Św. Jakuba, Start 19.00, wstęp biletowany

Baltic Riddim

Baltic Riddim – to grupa z Wilna złożona z muzyków reprezentujących różne style muzyczne. Muzycy spotkali się przy wspólnym projekcie, który formą muzyczną wkracza w nurt Dub Fusion. Choć istnieją dopiero rok, to zdążyli już zagrać na wiele koncertów na największych scenach litewskich, a niebawem ukaże się ich pierwsze wydawnictwo. W Polsce będzie to ich pierwszy koncert i wystąpią na scenie Word umiejscowionej w przepięknej scenerii ogrodu kościoła Św. Jakuba.

ACCOsax Freeminded

Raimondas Sviackevičius – akordeon
Janas Maksimovicius – saksofon
Arkadijus Gotesmanas – perkusja

ACCOsax Freeminded to projekt free jazz’u powstały w roku 2003, w którym graja Raimondas Sviackevičius (akordeon), Janas Maksimovičius (saksofon) i Arkadijus Gotesmanas (perkusja). Projekt był przedstawiany na wielu koncertach w różnorodnych kontekstach.

Projekt łączący jazz, muzykę modern, współczesną. Wkradają się w nią elementy muzyki agresywnej, barokowej. Akcja trwa na scenie, muzyka jest tworzona na żywo.

W 2008 roku na festiwalu jazzowym „Jazz bridge” w Szwecji trio Accosax Freeminded zostało wyróżnione jako najoryginalniejszy, najnowocześniejszy projekt.
Członkowie trio są wybitnymi muzykami, solistami grającymi w przeróżnych składach.
Raimondas Sviackevicius specjalizuje się w najnowszej, oryginalnej muzyce „contemporary”, współpracuje z kompozytorami litewskimi. Gra muzykę kameralną, także z orkiestrami symfonicznymi.

Janas Maksimovicius w dziedzinie jazzu jest wymieniany jako jeden z najciekawszych muzyków młodego pokolenia. Komponując i tworząc muzykę opiera się na perfekcjonizmie i polifonii. Gra z najwybitniejszymi jazzmenami Litwy. Jest liderem kilku grup.

Arkadijus Gotesmanas – perkusista uniwersalny, znany jako twórca muzyki „swobodnej” free. Jeden z najbardziej aktywnych perkusistów. Tworząc nawiązuje do innych sztuk takich jak malarstwo czy poezja. Pisze muzykę do spektakli, sławi sztukę performance.

BESTER QUARTET

W Kościele Św. Jakuba w niedziele wystąpi Bester Quartet. Zespół jest dobrze znany trójmiejskiej publiczności i choć gościli u nas już tyle razy wciąż nas zachwycają. To muzyka nieprzewidywalna, intrygująca, zaskakująca, a nade wszystko ze wszech miar oryginalna. Wszak członkowie zespołu Bester Quartet to mistrzowie improwizacji.

Grupę tworzą czterej wybitni instrumentaliści, wykształceni muzycy klasyczni. Charakterystyczną cechą zespołu jest wykonawstwo muzyki o szerokim przekroju stylistycznym, w którym zasymilowane zostały wybrane elementy muzyki klasycznej, jazzowej, awangardowej oraz dokonania współczesnej kameralistyki gdzie fundamentem do budowania niepowtarzalnych form instrumentalnych jest improwizacja.

Gdański koncert to znakomita okazja do zapoznania się z nowym materiałem muzycznym zespołu oraz z nowym obliczem scenicznym. Do składu zespołu dołączył nowy kontrabasista Mikołaj Pospieszalski.