Piątek 9 września 2011, godz. 18:00

CSW Łaźnia
ul. Jaskółcza 1

S&P Stanikas

Artyści o ugruntowanej międzynarodowej sławie, reprezentowali oni Litwę na 50. Biennale w Wenecji (2003). Ich prace trudno opisać kilkoma słowami. Artyści konsekwentnie rozwijają swoją sztukę pozostając poza modnymi estetykami, nieustannie wyrażając egzystencjalny niepokój naszych czasów. Ich prace to analiza podstaw ludzkiej egzystencji – pytanie o miejsce ponadczasowych wartości piękna, etyki, wiary, a także o miejsce śmierci, społeczeństwa, historii, manipulacji w postmodernistycznej rzeczywistości. Pytanie, które stawiają jest proste: po co budować systemy, autodestrukcyjne relacje mając świadomość śmierci, czemu konstruować społeczne utopie.
W swojej wypowiedzi sięgają po klasyczne media: fotografię, rysunek, rzeźbę, która poprzez formę, jej monumentalność odwołuje się do sztuki totalitarnej oraz estetyki akademickiej. Prace pełne ironii stawiają pytania o ideologiczne źródła stylów opartych na wierze w obiektywne piękno.
Polityka interesuje artystów jako wypadkowa ludzkiej kondycji. To ona jest przedmiotem analiz wyrażonych inteligentnie, ironicznie oraz z mistrzostwem warsztatu.
Najgłośniejszą prezentacją artystów była wystawiennicza trylogia zapoczątkowana na 50. Biennale w Wenecji (2003) pokazem World War. W Gdańsku pokażą „Accordion and Fortepiano” prezentowane m.in.: w paryskim Centre Pompidou (2008).

Ignas Krunglevicius

W swoich pracach Ignas Krunglevicius egzaminuje psychologię igrania z władzą, mechanizmy kontrolujące umysł. Inspirację do swoich działań czerpie z oryginalnych dokumentów kryminalnych oraz przesłuchań policyjnych. Prezentowana w CSW Łaźnia video instalacja Confessions, jest zapisem zeznań przestępców zredukowanych do poziomu ich emocji bez możliwości rozpoznania motywu zbrodni.

9-11.09.2011

Przestrzeń publiczna

Cooltūristės

Grupa Cooltūristės powstała w 2005 roku w Wilnie. Jej skład stanowią występujące anonimowo artystki i teoretyczki sztuki. Ich twórczość konfrontuje się z kwestiami gender i przestrzeni publicznej. Nazwa grupy nawiązuje do litewskiego słowa kultūristė, oznaczającego kulturystkę, oraz do kultury i turystyki.
Gdańska interwencja Cooltūristės dotykać będzie problemu wolności politycznej i wolności jednostki. Gdańsk w stereotypowym postrzeganiu to kolebka Solidarności, ruchu, który zapoczątkował zmiany w Europie Środkowo-Centralnej. Interwencja Cooltūristės skupiać sie będzie wokół postaci, urodzonej w Gdańsku aktorki Jadwigi Jankowskiej-Cieślak. W 1982 roku uhonorowana ona została Złotą Palmą w Cannes za najlepszą rolę kobiecą w filmie Karoly Makka „Inne spojrzenie” („Egymásra nézve”). Film był pierwszym w bloku wschodnim obrazem podejmującym zakazany temat homoseksualnej miłości. Interwencja odchodząc od stereotypowego obrazu miasta wolności, skupiać się będzie na zagadnieniach wolności jednostki i swobody artystycznej.

Zobacz także: