StaraNova

Zespół z Wilna, grający w stylu newfolk i world music.

Zespół powstał w końcu 2011 roku a całkowicie uformował się w styczniu 2012 roku. Założyło go rodzeństwo Paweł i Katarzyna Źemojcin, którzy od dzieciństwa razem uczęszczali do szkoły muzycznej, a później studiowali na jednym roku, na wydziale jazz’u i muzyki estradowej w Kolegium Wileńskim.
Podstawę repertuaru stanowią polskie piosenki ludowe popularne na Wileńszczyźnie, które zespół wykonuje we własnych współczesnych aranżacjach. Piosenki ludowe z tego terenu są bardzo specyficzne. Melodia łączy polskie, białoruskie i litewskie tradycje, a w tekstach pisanych gwarą wileńską pojawiają się proste historie, dzięki którym odczuwany jest niegdysiejszy pogląd na życie człowieka i na relacje międzyludzkie.

Skład zespołu:

Monika Kutysz – wokal
Katarzyna Žemojcin – skrzypce, chórki
Karolis Jančenkovas – gitara elektryczna
Nerijus Bakula – akordeon
Gediminas Svilas – gitara
Židrunas Mockūnas – perkusja
Paweł Žemojcin – bębny

Piątek / 7 września, godz. 16.30 / Scena, Targ Węglowy / wstęp wolny
Sobota / 8 września, godz. 15.00 / Scena, Targ Węglowy / wstęp wolny

 

The Ball and Chain

Małżeństwo z dwójką dzieci i psem. Wspólną drogę muzyczną obrali w 2007 roku, kiedy oboje byli już uznanymi na Litwie artystami. W 2011 roku ukazał się ich pierwszy wspólny album „The Ball and Chain”, entuzjastycznie przyjęty przez krytyków i słuchaczy. Ich niemal teatralne występy opierają się na kiczu i stylu retro lat 50-tych. Ich twórczość jest symbiozą pięknych harmonii, cierpkich tekstów, domowych sampli, retro swingu i intymnych akustycznych dźwięków.

Skład zespołu:

Erica Jennings
Jurgis Didziulis

Piątek / 7 września, godz. 18.00 / Scena, Targ Węglowy / wstęp wolny

 

Cezary Paciorek

Akordeonista, pianista, kompozytor, aranżer. Jako 15-letni chłopiec dostał się do Big-bandu Gdańsk prowadzonego przez Jerzego Partykę. Potem współpracował z zespołem Mietek Blues Band, Maciejem Sikałą, Wojciechem Staroniewiczem, Januszem Muniakiem, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Emilem Kowalskim, Jarkiem Śmietaną, Jorgosem Skoliasem, Olem Walickim, Leszkiem Możdżerem, Sławkiem Jaskułke, braćmi Pospieszalskimi, Joszką Brodą, Michałem Urbaniakiem.
Cztery płyty z jego udziałem otrzymały nominacje do „Fryderyka”. Największym jego osiągnięciem jest uczynienie akordeonu instrumentem jazzowym, który bywa wykorzystywany w renomowanych zespołach. Od 1992 do 2006 roku Paciorek pracował dla Duszpasterstwa Środowisk Twórczych prowadzonego przez ks. Krzysztofa Niedałtowskiego najpierw w kościele św. Bartłomieja, potem św. Jana w Gdańsku. Koncertował na wielu festiwalach jazzowych w Polsce i na świecie.

Piątek / 7 września, godz. 18.00-19.00 / Kościół św. Jakuba, ul. Wałowa 28 / wstęp wolny

 

Freaks on Floor

Progresywny zespół z Wilna powstał w 2007 roku. W tym samym roku wygrali konkurs Eurorock, dzięki czemu koncertowali w Anglii, Francji i w Niemczech. Czytelnicy prestiżowego magazynu Pravda uznali ich za najlepszy debiutujący zespół 2008 roku. W swojej twórczości łączą elementy funk, punk, jazz, hip hop i rocka. Słyną z bardzo energetycznych koncertów i żywiołowego zachowania na scenie. W 2010 roku wydali swoją pierwszą płytę – Freaky Wander.

Skład zespołu:

Justinas Jarutis – gitara, wokal
Rokas Beliukevičius – perkusja
Rokas Jasiūnas – gitara basowa

Sobota / 8 września, godz. 17.00-20.00 / Scena, Targ Węglowy / wstęp wolny

 

Markas Palubenka

Artysta rozpoczął solową karierę w 2011 roku. W skład jego instrumentarium wchodzi gitara, perkusja, laptop i charakterystyczny wokal. Tyle wystarczy, aby wypełnić przestrzeń dźwiękiem, ale jej nie przeładować. Przechodząc od intensywnych gitarowych brzmień do delikatnych dźwięków muzyk prezentuje szerokie spektrum swoich możliwości improwizacyjnych.

Sobota / 8 września, godz. 17.00-20.00 / Scena, Targ Węglowy / wstęp wolny
Niedziela / 9 września, godz. 20.00 / Centrum Św. Jana ul. Świętojańska 50 / Koncert Finałowy

 

TRYS KETURIOSE

Zespół od 1981 roku wykonuje oryginalne litewskie pieśni polifoniczne zwane sutartinės. Tym, co wyróżnia je na tle litewskiej muzyki ludowej jest różnorodne użycie sekund, akcentowanych schematów rytmicznych, przeplatanie się głosów i równoczesne wyśpiewywanie dwóch różnych tekstów (głównego oraz refrenu). Te cechy, charakterystyczne dla pieśni polifonicznych, wymagają od artystek doskonałej jedności, dużego zgrania we wspólnym śpiewaniu (nazwa sutartinės pochodzi od czasownika „sutarti” – zgadzać się, jednoczyć). Dlatego nieprzypadkowo od najdawniejszych czasów sutartinės śpiewane były w małych grupach (2, 3 lub 4 kobiety).

Na terenach wiejskich tradycja śpiewania sutartinės nie przetrwała, niestety, do dzisiejszych czasów. Podtrzymują ją za to grupy śpiewające muzykę tradycyjną w miastach.

Liderką grupy jest dr Daiva Račiūnaitė-Vyčinienė, zwana „królową sutartinės”. Od ponad dwudziestu lat doskonali sztukę wykonywania sutartinės oraz rekonstruuje melodie wydobywane z archiwów, jak też i te już opublikowane. Wykonawczynie nie mają jednak na celu idealnego odtwarzania nagrań archiwalnych, starają się stworzyć swoje własne, charakterystyczne brzmienie, próbując nadać starym pieśniom nowe znaczenie.

TRYS KETURIOSE (trzy z czterech) to słowa jednego z refrenów, które grą słów komentują zmieniającą się liczbę wykonawczyń (czasem jest ich trzy, czasem cztery lub trzy stałe członkinie zespołu, a czwarta zmieniająca się).

Skład zespołu:

Daiva Vyčinienė
Daina Norvaišytė
Eglė Sereičikienė
Rima Visackienė
Audronė Žilinskienė

Sobota / 8 września, godz. 19.00 / Kościół św. Jakuba, ul. Wałowa 28 / wstęp wolny
Niedziela / 9 września, godz. 20.00 / Centrum Św. Jana ul. Świętojańska 50 / Koncert Finałowy

 

Maksimowicz Group

Jako zespół debiutował w 2008 na festiwalu Kaunas jazz 2008. Od tej pory zespól gra na rożnych scenach Litwy i Europy. Chociaż skład zespołu ciągle ewoluuje, podstawę jego tworzą saksofonista Jan Maksimowicz i pianista Dmitrij Golovanov. Także dość często dołącza trębacz Dominykas Vyšniauskas. Podstawowa koncepcja zespołu polega na tworzeniu kompozycji w czasie rzeczywistym w formie dialogu muzycznego. Jest to swoista synteza muzyki jazzowo-elektronicznej z współczesną muzyką akademicką.

Obecny skład zespołu:

Dominykas Vyšniauskas – trąbka, flugelhorn, elektronika
Jan Maksimowicz – saksofony, elektronika
Dmitrij Golovanov – klawisze, elektronika
Aleksander Kazakevič – perkusja

Sobota / 8 września, godz. 19.00 / Centrum Św. Jana ul. Świętojańska 50 / Bilet na dwa koncerty Maksimowicz Group i Mikołaj Trzaska „Sound Identity”: 10 zł

 

Mikołaj Trzaska „Sound Identity”

Mikołaj Trzaska to obecnie ikona jazzowej awangardy w Polsce. Na stałe związany z Gdańskiem, odbywa bliskie i dalekie podróże muzyczne w poszukiwaniu wspólnego mianownika pomiędzy muzyką chasydzką i muzyką współczesną. W projekcie „Sound Identity” zgłębia tajemnice mistyki i muzyki pogranicza Polski i Litwy wraz z grupą wybitnych muzyków-improwizatorów, władających przeróżnymi rodzajami instrumentów. „Sound Identity” jest próbą podjęcia nowego dialogu pomiędzy kulturami. Jednym z intymnych obrazów współczesnej muzyki odnoszącej się do tradycji.

W projekcie biorą udział polscy i litewscy wirtuozi o korzeniach i wykształceniu, zarówno klasycznym jak i jazzowym. Najważniejszą wspólną cechą muzyków jest zdolność i doświadczenie wykonywania intuitywnej improwizacji.

W dużej mierze możemy mówić tu o przetworzeniu muzyki etnicznej, ale też, powrotu do niej. Ponieważ, co powszechnie wiadomo, źródło muzyki etnicznej leży w zbiorowej w improwizacji.

W projekcie udział biorą:

Wacław Zimpel – klarnety
Michał Górczyński – klarnety, saksofon
Paweł Szmaburski – klarnety
Mikołaj Trzaska – klarnety, saksofon
Eugenijus Kanevićius – kontrabas
Mike Majkowski – kontrabas
Arkadij Gotesman – perkusja

Sobota / 8 września, godz. 20.00 / Centrum Św. Jana ul. Świętojańska 50 / Bilet na dwa koncerty Maksimowicz Group i Mikołaj Trzaska „Sound Identity”: 10 zł

Muzycy biorący udział w Koncercie Finałowym – Free Culture Gdańsk 2012:

 

Michał Jelonek

Skrzypek, kompozytor, muzyk sesyjny. Laureat licznych konkursów i festiwali. Nagrał wiele różnorodnych stylistycznie płyt: od muzyki klasycznej, pop, rock, folk, aż po ciężkie metalowe brzmienia. Współpracował z wieloma czołowymi zespołami i artystami polskiej sceny muzycznej. Członek zespołów Hunter i Orkiestra Dni Naszych. Koncertował w wielu zakątkach świata.

 

Olo Walicki

Kontrabasista, kompozytor, aranżer, producent. Wystąpił podczas wielu festiwali jazzowych w kraju i za granicą. W latach 1996-2004 Walicki występował i nagrywał z kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego. Współtworzył takie grupy jak: Łoskot, Szwagierkolaska czy Oczi Cziorne. Ma w swym dorobku udział w nagraniu kilkudziesięciu różnorodnych stylistycznie płyt. Nagrywał również muzykę filmową i teatralną.

 

Tomasz Ziętek

Trębacz, pianista, producent muzyczny, kompozytor. Studia na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie trąbki u prof. Romana Grynia ukończył z wynikiem celującym Dodatkowe nauki pobierał u profesora trąbki Markusa Wurscha w Szwajcarii, gdzie miał możliwość poznać nowoczesne metody nauczania oraz gry na trąbce. W między czasie miał okazję poznać i czerpać wiedzę od wielu światowych trębaczy: m.in Jamesa Thompsona, Alexieja Selianina, uczęszczając na ich kursy. W 2002 roku na festiwalu trębaczy w Kaliszu zdobył 2 miejsce ex aequo (pierwszego miejsca nie przyznano).Otrzymał także stypendium ministra kultury na rok 2001/2002.

Przez 10 lat współtworzył zespół „Pink Freud”, z którym nagrywał płyty i koncertował w Europie i Ameryce Południowej. Od roku 2002 prowadzi zespół Loco Star, gdzie jest głównym kompozytorem i producentem. Z grupą tą na jesień wydaje album „Shelter” Jest członkiem grupy Mitch & Mitch. Często bierze gościnny udział w projektach innych artystów: między innymi Tymon Tymański, Smolik, Silver Rocket, Kasia Nowicka vel Novika, Oszibarack, Nina Stiller, Hey (Unplugged), Ścianka, Kyst, Kobiety, Gaba Kulka. Ostatnio brał udział w nagraniach nowej płyty grupy Bester Quartet „Metamorphoses” wydanej u Johna Zorna w „Tzadiku”.

 

Weronika Grozdew-Kołacinska

Wokalistka, doktor nauk humanistycznych – etnomuzykolog. Od kilkunastu lat współtworzy projekty muzyczne na pograniczu stylów i kultur, współpracując z takimi zespołami i artystami jak: Sarakina, Swoją Drogą, Sine Nomine, Village Kollektiv, Zespół Polski Marii Pomianowskiej, Lao Che, Frutti di Mare, Masala, Mosaic, Sharena, Transglobal Underground, Piotr Salaber, Teatr La M.ort, Jacek Urbaniak i Ars Nova, Sabionetta, Krzysztof Majchrzak, Grzegorz Wasowski i inni.

Występowała na prestiżowych międzynarodowych festiwalach muzycznych. Brała także udział w konkursach, na których zdobyła liczne nagrody jako solistka zespołów folkowych.

 

Rafał „Praczas” Kołaciński

Twórca muzyki elektronicznej i producent muzyczny. Współzałożyciel warszawskich zespołów Village Kollektiv, Masala, solowego projektu Sulphur Phuture, Skadja, Pablopavo/Praczas.

Jest autorem muzyki do filmów dokumentalnych oraz audycji telewizyjnych. Przygotował koncepcje, skomponował muzykę oraz oprawę muzyczną Pawilonu Polskiego na targi Expo 2010 w Szanghaju. Wraz z Maxem Cegielskim prowadził audycję radiową „Masala” nadawaną na falach Jazz Radio (2004-2005) oraz Polskiego Radia Bis (2005-2006).

Markas Palubenka

Skocz do opisu

TRYS KETURIOSE

Skocz do opisu

Niedziela / 9 września, godz. 20.00 / Centrum Św. Jana ul. Świętojańska 50 / Wstęp 10 zł