Vaiva

Piątek 4 września, godz. 16.20 | Scena na Targu Węglowym
Sobota 5 września, godz. 12.00 | Scena na Targu Węglowym
Niedziela 6 września, godz. 13.00 | Scena na Targu Węglowym

Vaiva – pomimo historycznych zmian i funkcjonowania w trudnych czasach będzie wkrótce świętować 70 lat swojego istnienia. Od 1946 roku zespół nieprzerwanie promuje tańce i pieśni ludowe. Grupa była prowadzona przez wielu znanych choreografów litewskich, takich jak Janina Gudavičienė, Elena Morkūnienė, Laimutė Kisielienė, czy Henrikas Uznys. W 2010 roku zespół znalazł swój nowy dom w Centrum Kultury Naujoji Vilnia i pozostał tam do dziś. Członkowie grupy starają się kultywować tradycję nie tylko na scenie, ale także poza nią, więc zapraszają swoich znajomych i rodziny by dołączyli do Vaivy. Zespół od lat bierze udział w festiwalach i konkursach – w 2015 roku zdobył pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie tańca ludowego Kadagys. Jurgita Galdikienė jest dyrektorem artystycznym i choreografem grupy, natomiast Dainius Petručionis kieruje zespołem muzycznym.

 

Akordas

Piątek 4 września, godz. 15.00 | Scena na Targu Węglowym
Sobota 5 września, godz. 14.00 | Scena na Targu Węglowym
Niedziela 6 września, godz. 12.00 | Scena na Targu Węglowym

Akordas istnieje od 2006 roku. Kierownikiem muzycznym zespołu jest Oksana Treščenko. Repertuar zespołu koncentruje się wokół utworów litewskich, polskich, żydowskich, niemieckich, włoskich, ukraińskich. Trzon Instrumentarium stanowią zaś akordeon, skrzypce, gitara basowa oraz na perkusja. Akord stale uczestniczy w różnych projektach telewizyjnych. Zespół brał udział w Święcie Kapel w Sejnach, Festiwalu Muzykujących Rodzin w Puńsku, Jarmarku Bożenarodzeniowym w Warszawie i Festiwalu Kultury Kresowej 16“ w Mrągowie ponadto jest stałym uczestnikiem festiwalu Pieśni znad Wilii. Zespół koncertował także w Hiszpanii.

4

 

Chór Gminy Kolbudy Camerata Santa Cecilia

Niedziela 6 września, godz. 13.00 | Kościół Świętej Trójcy ul. Świętej Trójcy 4

Chór Gminy Kolbudy „Camerata Santa Cecilia” powstał we wrześniu 2002 roku z inicjatywy mieszkańców Kolbud. Współzałożycielem zespołu i jego pierwszym dyrygentem był prof. Waldemar Górski. Od początku istnienia Camerata Santa Cecilia prowadzi aktywną działalność koncertową, przede wszystkim na terenie gminy Kolbudy i powiatu gdańskiego.

Zespół występował także w Polsce i poza jej granicami: na Litwie (2004), w Czechach (2005), na Ukrainie (2006) oraz w Niemczech (2007). Chór zapraszany jest chętnie do udziału w uroczystościach o charakterze religijnym i patriotycznym. Bierze również udział w przeglądach i festiwalach chóralnych.

„Camerata Santa Cecilia” ma w swoim repertuarze utwory kompozytorów polskich i zagranicznych. Są wśród nich kolędy i pastorałki, artystyczne opracowania pieśni ludowych – głównie z Kaszub – utwory o tematyce marynistycznej i patriotycznej, a także kompozycje jazzowe. Ważną część repertuaru stanowi muzyka religijna.

http://santacecilia.pl

camerata1