Songs of Freedom

Sobota 5 września, godz. 20.30 | Scena na Targu Węglowym

Inspiracją dla powołania Songs of Freedom stały się pieśni wolnościowe – zarówno te traktujące o tęsknocie za wolnością, jak i te nawołujące do wyzwolenia. W projekt koordynowany przez wybitnego trębacza, pianistę, producenta muzycznego i kompozytora Tomasza Ziętka zaangażowała się grupa znakomitych muzyków: Petras Vyšniauskas, Klaus Kugel, Kamil Pater, Adam Żuchowski i Dominik Bukowski.

Songs of Freedom stał się sztandarowym projektem muzycznym podkreślającym wielokulturową historię Gdańska i rolę Ukraińców, Litwinów, Polaków, Tatarów, Niemców i Żydów. To improwizowany konglomerat pieśni, które wzmacniały i dawały nadzieję tym narodom w trudnych okresach zniewolenia, czy wojny. W ramach Pieśni Wolności wybrzmiewają motywy z białoruskiej: „Sonce”, ukraińskich: „Na Majdanie Była”, „Rozowa” i „A Wże Rokiw Dwisti”, litewskich: „EL toli, toli, labai toli” i „Lietuva Brangi”, tatarskich: „Bunt Lipków”oraz „Bağçalarda Kestane”, żydowskiej: „Shnirele Perele” polskich: „Wolny Naród”, „Mury”, „Kattorna” oraz niemieckiej: „Lili Marlene”.

1

Petras Vyšniauskas

Petras Vyšniauskas – wybitny przedstawiciel litewskiej sceny jazzowej. Współpracował z: Steve Lacy, Han Bennink, Jon Christensen, Tomasz Stańko, Vladimir Chekasin BigBand, Vyacheslav Ganelin, Kent Carter, Jimmy Owens, Elliot Sharp, Paul Jeffrey, the “Rova Saxophone Quartet”, Charly Mariano, Karl Berger, Bobo Stenson, Vladimir Volkov, Vijay Iyer, Hilliard Greene, Eric Vloeimans, Antoni Donchev, John Lindberg i wieloma innymi wspaniałymi muzykami. Petras Vyšniauskas występował na wielu największych na świecie festiwalach jazzowych, w tym na Jazz Fest Berlin 1999 z projektem Petras Vyšniauskas Quartet & The Sankt Christopher Chamber Orchestra of Vilnius.

http://www.petrasvysniauskas.com
https://www.facebook.com/pages/Petras-Vyšniauskas/33687048544

petras

Klaus Kugel

Klaus Kugel – studiował w Szkole Jazzu w Monachium. Od 1989 brał udział w wielu projektach z wybitnym litewskim saksofonistą Petrasem Vysniauskasem. Współpracował także z takimi postaciami jak: Karl Berger, Tomasz Stańko, Charlie Mariano, Kent Carter, Michel Pilz, Theo Jörgensmann, Kenny Wheeler, Vyacheslav Ganelin, Bobo Stenson, Glen Moore, Steve Swell, Sabir Mateen, Robert Dick, Peter Evans, Perry Robinson, Hilliard Greene, Charles Gayle, John Lindberg, Louie Belogenis, Matthew Shipp, William Parker, Bobby Few, Roy Campbell, Jemeel Moondoc, Wacław Zimpel, Mars Williams i innymi. W ciągu ostatnich 30 lat zagrał liczne koncerty i pojawił się na festiwalach w całej Europie, Kanadzie, USA, Syrii, Japonii, Meksyku, Rosji, Chinach, Ukrainie, czy Izraelu.

http://www.klauskugel.com

Klaus Kugel by Thoralf Winkler

Tomasz Ziętek

Tomasz Ziętek – trębacz, pianista, producent muzyczny, kompozytor. Urodzony i mieszkający w Gdańsku. Przez dziesięć lat współtworzył legendarny Pink Freud. Od 2002 roku stanowi trzon zespołu Loco Star. Jest również członkiem grup Mitch & Mitch i Dick 4 Dick. Niedawno dołączył także do prac nagraniowych składu Ola Walickiego w projekcie Kaszebe II. Często bierze gościnny udział w projektach innych artystów, wśród których warto wymienić choćby takich jak: Tymon Tymański, Kasia Nosowska, Oszibarack, Hey, Sara Brylewska, Ścianka, Kobiety i wiele innych. Z grupą Bester Quartet nagrał dwie płyty: „Metamorphoses” oraz „The Golden Land”, które ukazały się nakładem nowojorskiej wytwórni Johna Zorna Tzadik Records.

zietek

Kamil Pater

Kamil Pater – gitarzysta, producent, absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na kierunku Jazz i Muzyka Rozrywkowa. Od 2006 roku współtworzy „Contemporary Noise Quartet, Quintet, Sextet”. W 2011 roku nominowany do Fryderyków wraz ze swoim kwartetem “Pater Kamiński Urowski Gorzycki” za płytę „Dziki Jazz” w kategorii Jazzowy debiut roku. W ubiegłym roku ukazały się dwa wydawnictwa z jego udziałem: „Therapy” nagrane w duecie z perkusistą Rafałem Gorzyckim oraz „The Bees’ Knees” saksofonisty Irka Wojtczaka.

kamil

Adam Żuchowski

Adam Żuchowski – kontrabasista, kompozytor, aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Współtworzył Blue Mind Quartet. Z Trio Mania otrzymał Fryderyka w kategorii jazzowy fonograficzny debiut roku 2010 za płytę Pearl. Jest członkiem kwartetu Irka Wojtczaka „The Bee’s Knees”, kwintetu Darka Herbasza „Joy of Friendship”, zespołu Joanna Knitter & Blues Folk Connection, Tomek Sowiński Collective Improvisation Group. Współpracuje z Mikołajem Trzaską (z którym nagrał muzykę do filmu „Róża” W. Smarzowskiego) oraz z innymi muzykami sceny muzyki improwizowanej w Polsce i za granicą. Od 2002 roku współpracuje z Teatrem Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie. Jest kierownikiem muzycznym większości projektów Andre Ochodlo.

adam

Dominik Bukowski

Dominik Bukowski – wibrafonista jazzowy, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Gra i nagrywa z takimi muzykami jak Janusz Muniak, Leszek Możdżer, Maciej Sikała, Emil Kowalski, Piotr Wojtasik, Leszek Kułakowski, Krystyna Stańko, Jacek Kochan, Wojciech Staroniewicz, Przemysław Dyakowski, Ulf Adaker, Brian Melvin, Mats Eilertsen, Raivo Tafenau, Tuna Otenel, Goran Larsen. Koncertował na wielu polskich festiwalach jazzowych, a także za granicą (m.in. w Izraelu, Grecji, Norwegii, Szwecji, Rosji, Finlandii, Niemczech, Łotwie i Estonii).

http://dominikbukowski.com
https://www.facebook.com/DominikBukowskiMusic

domini

 

Nuclear Strings

Piątek 4 września, godz. 20.00 | Scena na Targu Węglowym

Nuclear Strings – to projekt w ramach którego dokonywać będzie się fuzja potężnego smyczkowego brzmienia, wielkiej scenicznej energii i fascynujących osobowości muzycznych. Zarówno zespół Jelonek, jak i NICO do perfekcji doprowadzili wykorzystanie smyczków w efektownych scenicznych konfiguracjach. Obydwa zespoły są zdecydowanymi pionierami w obszarze adaptowania technik wykonawczych i instrumentalnej wirtuozerii na gruncie rocka znanych do tej pory jedynie z wykonań muzyki klasycznej.

Jedno jest pewne – aglomerat tych dwóch kipiących sceniczną energią zespołów da z pewnością wybuchowy efekt.

Jelonek

Jelonek – to rockowy zespół z niezwykle charyzmatycznym liderem Michałem Jelonkiem – skrzypkiem, multiinstrumentalistą, wirtuozem, który współpracował z wieloma czołowymi zespołami i artystami polskiej sceny muzycznej. Jest członkiem zespołów Hunter i Orkiestra Dni Naszych. W przeszłości stanowił także trzon kieleckiej grupy Ankh. Jest współautorem ponad 20 albumów a także ponad 30, które zaszczycił swym gościnnym udziałem. W nagraniach tych porusza się przede wszystkim w stylistykach: rock, metal, muzyka klasyczna, pop, r’n’b, folk. Jest także autorem muzyki do filmów i reklam.

Artysta jest laureatem wielu nagród muzycznych. Był także kilkakrotnie wytypowany na jednego z najlepszych instrumentalistów polskich (1993 – magazyn „Tylko Rock”, 1994 – Siedlce „Rock 94”, 2008 – magazyn „Teraz Rock” i innych). W trakcie trwającej od 1993 roku kariery zagrał około 2000 koncertów w całej Polsce a także w Brazylii, Czechach, Estonii, Litwie, Łotwie, Meksyku, Niemczech, Rosji, Słowacji, Szwecji, Szwajcarii i na Ukrainie.

http://www.jelonek.art.pl
https://www.facebook.com/JelonekOfficial/

Michał Jelonek

 

NICO

NICO (New Ideas Chamber Orchestra) – wykonuje progresywną muzykę klasyczną łącząc w swej grze instrumentalną wirtuozerię najwyższych lotów oraz minimalistyczne efekty wizualne w ramach swoich występów na żywo. Niezwykły koncept prezentacji scenicznej daje efekt pomiędzy wysublimowanym koncertem muzyki klasycznej a pop-rockowym show. Rezultat jest zdumiewający i inspirujący dla wszystkich. W 2015 roku NICO zadebiutował w prestiżowej sali koncertowej Gewandhaus Concert Hall w Lipsku z Leipzig Radio Symphony Orchestra po batutą Kristjana Järvi premierowym wykonaniem utworu „Extra Cultural” Gediminasa Gelgotasa.

Repertuar NICO stanowi głęboko emocjonalna muzyka współczesna pełna wielowymiarowych sferycznych krajobrazów dźwiękowych oraz nietradycyjnych technik gry na instrumentach smyczkowych, jak również śpiewania, mówienia i gry aktorskiej na scenie. Wykonują w większości utwory wspomnianego Gediminasa Gelgotasa, ale i kompozycje Reicha, Adamsa, Riley’a, Glassa, Pärta, Otte’a, Lauridsena, Tavenera, Richtera, a także klasyczne dzieła w niezwykły sposób, np. Chaconę Bacha na dwoje skrzypiec z choreografią.

Zespół występował w Polsce (Festiwal Sacrum Profanum), Rosji, Niemczech, Ukrainie, Szwecji, Szwajcarii, Austrii, Wielkiej Brytanii i USA. Muzycy grający w NICO to laureaci wielu międzynarodowych konkursów instrumentalnych, którzy są młodymi, profesjonalnymi i przebojowymi artystami. Skład NICO: Augusta Jusionyte (skrzypce),Dalia Simaška (skrzypce, altówka), Julija Ivanova (skrzypce), Justas Kulikauskas (wiolonczela), David Dumčius (wiolonczela), Auris Galvelis (kontrabas). Dyrektorem artystycznym zespołu jest Gediminas Gelgotas.

http://www.niko.lt
https://www.facebook.com/NewIdeasChamberOrchestra

nico2

 

Interactions

Piątek 4 września, godz. 17.30 | Scena na Targu Węglowym

Niezwykli artyści spotkają się w projekcie łączącym hip-hop/electro – stylistykę wielkomiejskich ekosystemów i regionalne pieśni z Polski i Litwy, które wybrzmią w ramach formuły etno/world. Przygotowaniem materiałów źródłowych zajmują się muzycy z zespołu Folk Vibes, natomiast kierownictwo muzyczne i produkcja wykonawcza całego widowiska została powierzona Dużemu Pe, który odpowiada też za MC’ing i teksty. O warstwę elektroniczną zadba Barth Vader, zaś Magda Tejchma wzbogaci projekt o brzmienia instrumentów etnicznych i dawnych.

Marcin ‚Duże Pe’ Matuszewski

Marcin ‚Duże Pe’ Matuszewski – to utalentowany MC i autor tekstów działający od 2000 roku solowo i w ramach zespołów Senk Że, Emma Dax oraz Masala. W przeszłości współtworzący również grupy Cisza & Spokój oraz Banda Tre. Od początku kariery w ramach w/w projektów opublikował 16 albumów (LP oraz EP) i zagrał ponad 1000 imprez i koncertów. Wyróżnić można m.in. jego występy na największych krajowych festiwalach, m.in. takich jak Pożegnalny Koncert Paktofoniki (2003), New Yorker Hip-Hop Festival III i IV (2004 i 2005), Heineken Open’er Festival (2006 i 2008), Przystanek Woodstock (2007), One Love Festival (2007 i 2008), Reggaeland (2009 i 2010) czy Ursynalia (2010). W roli prowadzącego/konferansjera 😉 uczestniczył również w imprezach takich jak turniej breakdance Pokaż Swój Styl 2 (Gdańsk, 2003), Wielka Bitwa Warszawska (Warszawa, Przestrzeń Graffenberga, 2003), turniej breakdance Pokaż Swój Styl 3 (Gdańsk, 2004), XII Piknik Naukowy Polskiego Radia i CNK (Warszawa, Podwale, 2008), XII Festiwal Gwiazd – koncert 18 Lat To Nie Grzech (Gdańsk, Długi Targ, 2008), XIII Piknik Naukowy Polskiego Radia i CNK (Warszawa, Rynek Nowego Miasta, 2009), festiwal Radio EURO: Na dobry początek… (Warszawa, Palladium, 2009), XIV Piknik Naukowy Polskiego Radia i CNK (Warszawa, Park Rydza-Śmigłego, 2010), Turniej koszykówki Triobasket (Warszawa, Arena Ursynów, 2011), festiwal LubiszTo Live Music: Dubstep (Poznań, Eskulap, 2011), turniej breakdance Krok Piskiego Stylu V (Pisz, Rynek Miejski, 2011) czy 10 urodziny portalu Porcys.com (Warszawa, Urban Garden, 2011) i wiele, wiele innych…

https://www.facebook.com/duzepe

duze_pe1

 

Folk Vibes

Folk Vibes – powstał w 2014 roku w Wilnie z potrzeby zachowania tradycji folkloru ojczystego oraz z nadzieją kultywowania kultury ludowej wśród młodzieży. Zespół poszukuje nowych form przekazu artystycznego, aranżując pieśni regionalne Wileńszczyzny, Litwy i Polski i podejmując próbę uwspółcześnienia opracowywanych utworów. Folk Vibes chętnie bierze udział w projektach, konkursach i festiwalach, często o zasięgu międzynarodowym.

Kierownikiem zespołu jest Renata Łabul-Juzokiene.

Wykonawcy: Katarzyna Michaiłowicz, Marzena Gigielewicz, Edmund Polulan, Mirosław Dmuchowski, Norbert Gulbinowicz, Andrzej Mickiewicz, Eryk Tatol, Rajmund Burzyński.

https://www.facebook.com/pages/FOLK-VIBES/136108603108547

_DSC0636

Barth Vader

Bartłomiej Rzeczycki (a.k.a. Barth, BarthVader) jest absolwentem Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie skrzypiec oraz magistrem prawa ze specjalizacją w prawie autorskim.

Znany przede wszystkim jako założyciel, członek (klawisze), współautor oraz współproducent zespołu Wilson Square, mającego na koncie album „Ghosts Behind the Curtain”, niezliczoną ilość koncertów m. in.: Open’er Festival, Jarocin Festiwal, czy koncert w Studio im. Agnieszki Osieckiej w Trójce.

Występując w roli autora lub współautora muzyki, producenta oraz muzyka ma na koncie współpracę m. in. z: Duże Pe (koncert przed zespołem Irie Maffia w Zöld Pardon / Budapeszt), Flint (m. in. koncerty przed Pezetem w Stodole, występ na Mazury Hip-Hop Festiwal w Giżycku oraz koncert promocyjny w radiowej Czwórce), Muflon, PhantomTaxi Ride (m.in. występ na Off Festival, koncert przed zespołem Happysad w Stodole), Aphonia Live Band (m. in. support przed Ar ts The Beatdoctor w Obiekcie Znalezionym), Tommy Dworakowski i innymi…

Spontanicznie występuje także jako DJ (Barth, DJ BarthVader, DJ Bartłomiarz, DJ Z Zagranicy) w wielu warszawskich klubach, m. in.: Jadłodajnia Filozoficzna, Punkt, CDQ, Piekarnia, Mandala, Nowy Wspaniały Świat, Obiekt Znaleziony, Kamieniołomy, Klub 55, Bazar Klub, Sen Pszczoły, Platinium, Lucid i inne…

https://www.facebook.com/BarthvaderOfficial

Magda Tejchma

Magda Tejchma – instrumentalistka, muzykolog, poszukiwacz wyjątkowych brzmień. Ukończyła studia w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Początkowo grała głównie muzykę dawną kształcąc się pod okiem m.in. Pierre’a Hamona i Francoise’a Lazarevitcha. Zamiłowanie do egzotycznego instrumentarium zaprowadziło ją m. in. do Stambułu i do ośrodka Labyrinth w Houdetsi na Krecie, gdzie budowała instrumenty i uczyła się w tradycyjny sposób muzyki otomańskiej u Ahmeda Şahina i Ömera Erdoğdulara. Współpracowała m.in. z zespołami: Ars Nova, Dekameron, Sabionetta, Camerata Cracovia, Canor Anticus, Maria Pomianowska i Zespół Polski, Lechistan, Mosaic, Il Giardino d’Amore, Orkiestrą Filharmonii Narodowej odbywając z nimi wiele koncertów w Polsce i w Europie. Gościnnie współpracuje i nagrywa z artystami prezentującymi różne gatunki muzyczne np. Pablopavo i Praczas, Daniel Bloom, Rita Pax, Alters, Ania Rusowicz. W 2009 roku założyła nieistniejący już dziś zespół Lechistan, laureata III nagrody na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Współtworzyła i wykonywała muzykę do spektakli w warszawskich teatrach (m.in. w Teatrze na Woli, Teatrze Ateneum, Teatrze Studio), komponuje i nagrywa do słuchowisk radiowych, widowisk muzycznych i filmów krótkometrażowych. Jest stałym współpracownikiem Programu II Polskiego Radia. O muzyce i wszystkiemu co z nią związane pisze dla Cyfrowej Biblioteki Narodowej „Polona”.

magda_tejchma1

 

Carillon in Electro-Jazz

Niedziela 6 września, godz. 17.00 | Wieża Kościoła Św. Katarzyny, ul. Świętojańska 50

Carillon in Electro-Jazz to projekt adaptujący na gruncie muzyki elektronicznej i jazzu niezwykłe możliwości brzmieniowe instrumentu będącego jednym z najbardziej wyrazistych symboli Gdańska. Fundamentem tego projektu są wybitni muzycy: Ignas Juzokas – kompozytor, kontrabasista i specjalista od przetwarzania dźwięku, Tomasz Ziętek – trębacz i czołowa postać polskiej sceny wykorzystująca elektronikę w jazzie oraz Monika Kaźmierczak – czołowa polska carillonistka. Artyści zaprezentują wyjątkowe brzmienia z wieży gdańskiego Kościoła św. Katarzyny.

Projekt jest kontynuacją działań rozpoczętych podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu Wilno w Gdańsku i noszącego nazwę Carillon in Jazz w ramach której wystąpili znakomity saksofonista Jan Maksimovic oraz Monika Kaźmierczak, którą zobaczymy ponownie w czasie tegorocznej edycji festiwalu.

Tomasz Ziętek

Tomasz Ziętek – trębacz, pianista, producent muzyczny, kompozytor. Urodzony i mieszkający w Gdańsku. Przez dziesięć lat współtworzył legendarny Pink Freud. Od 2002 roku stanowi trzon zespołu Loco Star. Jest również członkiem grup Mitch & Mitch i Dick 4 Dick. Niedawno dołączył także do prac nagraniowych składu Ola Walickiego w projekcie Kaszebe II. Często bierze gościnny udział w projektach innych artystów, wśród których warto wymienić choćby takich jak: Tymon Tymański, Kasia Nosowska, Oszibarack, Hey, Sara Brylewska, Ścianka, Kobiety i wiele innych. Z grupą Bester Quartet nagrał dwie płyty: „Metamorphoses” oraz „The Golden Land”, które ukazały się nakładem nowojorskiej wytwórni Johna Zorna Tzadik Records.

zietek

Ignas Juzokas

Ignas Juzokas – kompozytor, kontrabasista, reżyser dźwięku, który może pracować z każdą Audio konsolą i każdą techniką przetwarzania dźwięku. Praca w studiu też go nie odstrasza. Nie boi się wyzwań. Im bardziej złożone zadania, czym więcej różnych mikrofonów i wykonawców na scenie, tym Ignas czuje większą przyjemność z pracy. Interesuje się innowacjami i nowymi sposobami zarządzania dźwiękiem. Często używa efektów przestrzennych.

https://www.reverbnation.com/ignasjuzokas

ignas

Monika Kaźmierczak

Monika Kaźmierczak – jest miejską carillonistką od 2001 roku. Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku (Teoria Muzyki, Muzyka Kościelna, Dyrygentura Chóralna) oraz Niderlandzkiej Szkoły Carillonowej w Amersfoort (Niderlandy). Naukę gry na carillonie zaczęła podczas kursów organizowanych przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, które prowadził Gert Oldenbeuving z Holandii. Laureatka wielu stypendiów, m.in. Stypendium Prezydenta Miasta dla najlepszej studentki Wydziału (2001), stypendium Huyghensa od rządu niderlandzkiego na studia w Amersfoort (2003/2004), Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska, wykorzystanego na kursy mistrzowskie w Belgii u Geerta D’hollandera.

Jest laureatką kilku międzynarodowych konkursów gry na carillonie (2003 – I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Carillonowym w Almelo, 2004 – II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Carillonowym w Venlo, 2008 – finał Międzynarodowego Konkursu Carillonowego im. Królowej Fabioli w Mechelen, 2013 – III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Carillonowym dla Duetów w Zwolle).
W 2012 roku uzyskała doktorat w zakresie gry na carillonie (2012) na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Obecnie jest adiunktem na Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie uczy m.in. gry na carillonie. Jest również nauczycielem przedmiotów teoretycznych w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Elblągu i od 2006 roku prowadzi Chór Mieszczan Gdańskich. Aktywnie organizuje koncerty w Gdańsku (m.in. trzy edycje Muzycznego Święta Miasta, Letnie Koncerty Carillonowe, Gdański Festiwal Carillonowy) i sama koncertuje w Polsce i na świecie, m.in. na Litwie, we Francji, Belgii, Holandii, Stanach Zjednoczonych, Irlandii i in. Od 2011 roku jest prezesem Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego.

monika