Alina Orlova

Sobota 3 września, godz. 19.30 | Scena na Targu Węglowym

Alina Orlova – instrumentalistka, kompozytorka, autorka tekstów, pieśniarka. Na Litwie gwiazda swojego gatunku. W 2008 roku ukazała się jej debiutancka płyta Laukinis Šuo Dingo (Dziki pies dingo). Od tego momentu Orlova koncertuje w całej Europie, śpiewając po rosyjsku, litewsku i angielsku, a krytycy porównują jej postać sceniczną do Kate Bush, Tori Amos, Björk. Dzieje się tak prawdopodobnie za sprawą bardzo charakterystycznego, czystego sopranu, jak również instrumentalnej samodzielności. Orlova gra na fortepianie w sposób charakterystyczny i bardzo widowiskowy. Tak samo też śpiewa, ale od starszych sławnych koleżanek, do których jest porównywana, odróżnia ją słowiańska wrażliwość i zaśpiew wynikający z pochodzenia. Ojciec Aliny jest bowiem Polakiem, a matka Rosjanką z Woroneża.

http://alinaorlova.org
https://www.facebook.com/AlinaOrlova/

alina_orlova

 

Leo Shinkarenko Jazz Quartet

Niedziela 4 września, godz. 17.00 | Scena na Targu Węglowym

Leo Shinkarenko Jazz Quartet to zespół złożony z czołowych przedstawicieli litewskiej sceny jazzowej. Grupa powstała w 2014 roku, choć muzycy znają się z europejskich scen muzycznych od wielu lat. Zespół występował m.in. na festiwalach Mama Jazz Festival, czy Nida Jazz Festival. Dla fanów znakomitego saksofonisty, Vytautasa Labutisa ciekawostką może okazać się jego występ w roli pianisty.

Skład zespołu:

  • Leonid Shinkarenko – bass
  • Jan Maksimovič – saksofon
  • Vytautas Labutis – piano
  • Arvydas Jofė – perkusja

leo_shinkarenko

 

Colours of Bubbles

Piątek 2 września, godz. 19.30 | Scena na Targu Węglowym

Od niemal dekady pięciu oficerów z Colours of Bubbles służy wiernie swoim słuchaczom dostarczając wyrafinowanej mieszanki dźwiękowej obejmującej nowoczesne brzmienia indie w europejskim stylu.

Colours of Bubbles zagrali ponad 250 koncertów we wszystkich krajach bałtyckich, a ponadto w Holandii, Niemczech, Austrii, Francji, czy Białorusi. Poprzedzony kilkoma singlami, które odbiły się szerokim echem, debiutancki album zespołu zatytułowany „Inspired by a True Story”, który ukazał się w marcu 2014 roku przyniósł uznanie krytyki i publiczności.

http://www.coloursofbubbles.com
https://www.facebook.com/bandCoB

colours_of_bubbles

 

Baltasis Kiras

Piątek 2 września, godz. 21.00 | Scena na Targu Węglowym

Baltasis Kiras (lit. biała mewa) – to rockandrollowy zespół, który swoją muzyczną drogę rozpoczął w podwórku przy pomniku litewskiego poety Liudasa Giry w Wilnie.

Ich muzyka rodzi się podczas rozmyślań o ważnych postaciach i ważnych wydarzeniach, w poczuciu że prowadzi do domu-gniazda – miejsca, które zawsze utrzymuje szalenie dobre i ciche wibracje. Tam twórczość pomaga poruszać się w odpowiedni sposób.

https://www.facebook.com/BaltasisKiras/

baltasis_kiras

 

Sisters On Wire

Piątek 2 września, godz. 18.00 | Scena na Targu Węglowym

Sisters On Wire to indie-rockowy zespół z Wilna, założony w maju 2014 roku. W skład grupy wchodzą Oleg Jerochin (vox, piano, guitars), Fil Gusev (guitars), Marius Oršauskas (drums). Przed sformowaniem Sisters On Wire muzycy byli bardzo aktywni na litewskiej scenie muzycznej. Oleg był m.in. producentem litewskiej edycji programu X Factor, zaś Gintas stanowił trzon post-punkowej legendy, zespołu BOX.

Zespół wydał debiutancką epkę w Styczniu 2015 roku. Premiera albumu odbiła się szerokim echem i zyskała uznanie recenzentów m.in. w Wielkiej Brytanii, USA, Francji i Australii.

https://www.facebook.com/sisters.on.wire/

sisters_on_wire

 

The Roop

Sobota 3 września, godz. 17.30 | Scena na Targu Węglowym

Zespół tworzy czterech chłopaków z Litwy. Styl charakteryzujący grupę to rock / pop rock / soft rock / indie.

Ta świeżo brzmiąca grupa wydała swój debiutancki singiel „Be Mine” w 2014 r.

Pierwszy krążek „To Whom It May Concern” ujrzał światło dzienne 30 listopada 2015 roku, a dodatkowy akcent do albumu został dodany przez Australijczyka Leona Zervosa – producenta, który na koncie ma współpracę m.in. z INXS, Aerosmith, Muse i wieloma innymi grupami. Album można usłyszeć na znanych serwisach streamingowych – iTunes i Spotify.

Najnowszy singiel „Come Back” pojawił się w stacjach radiowych na całym świecie:, m.in. w Belgii, Niemczech, Francji, Australii, Kolumbii, Rumunii, USA, a teledysk do „Not Too Late”, dzięki użyciu najnowszych technologii (połączenie nagrywania 360 stopni i animacji), dostarcza widzom zupełnie nowych doświadczeń.

Zdobywająca coraz większą popularność grupa THE ROOP niedawno wróciła z Warszawy. Zespół gościł w Polsce na zaproszenie Klubu Stodoła i zaprezentował swój program otwierając wyprzedany koncert grupy COMA. Oprócz tego, zespół zagrał na największych festiwalach na Litwie i Łotwie.

Muzyka z przesłaniem, dostarczana z odpowiednim zestawem umiejętności i ambicji. Czego więcej można chcieć?

Facebook: https://www.facebook.com/theroopband
WWW: http://www.theroop.com

the_roop

 

Z On A

Piątek 2 września, godz. 22.30 | Scena na Targu Węglowym

Z On A to jeden z najbardziej obiecujących zespołów Europy Wschodniej. Ta grupa jest jak wyjątkowe danie z odrobiną hip-hopu, posypane pop-rockowym sosem i pieczone w wysokiej temperaturze. Energetyczne i pełne pasji gwarantowane w Z On A.

Skład zespołu:

  • Laura Rakauskaitė – Vocals
  • Augustas Masevičius – Lead Guitar
  • Dominykas Babikas – Drums
  • Justas Svirelis – Sax, Keyboard
  • Mindaugas Praninskas – Bass Guitar
  • Valius Klimavičius – Vocals

http://www.atothez.net
https://www.facebook.com/zonaatothez

z_on_a

 

Kite Art

Sobota 3 września, godz. 16.30 | Scena na Targu Węglowym

Kite Art to indie-rockowy zespół z Wilna założony w 2012 roku przez przyjaciół: Roberta ‘Moro’ i Roberta ‘Bo’, którzy zainteresowani post-rockowymi i post-punkowymi brzmieniami poświęcili wiele czasu na kompletowanie składu zespołu. Grupa została wyróżniona przez Sofar Sounds London. Kite Art zwyciężył również w rywalizacji na LRT OPUS Best Lithuanian Young Band 2014.

https://www.facebook.com/kiteartband

kite_art

 

Folk Vibes

Piątek 2 września, godz. 16.30 | Scena na Targu Węglowym
Sobota 3 września, godz. 15.00 | Scena na Targu Węglowym
Niedziela 4 września, godz. 13.00 | Scena na Targu Węglowym

Zespół Folk Vibes powstał w 2014 roku w Wilnie z potrzeby zachowania tradycji folkloru ojczystego oraz z nadzieją kultywowania kultury ludowej wśród młodzieży. Zespół poszukuje nowych form przekazu artystycznego aranżując pieśni regionalne Wileńszczyzny, Litwy i Polski jednocześnie podejmując próbę ich uwspółcześnienia, oraz tworząc własne kompozycje muzyczno-taneczne inspirowane autentyczną muzyką ludową i obrzędami. „Brzmiący folklor ojczysty jest wyrazem zamiłowania do sztuki i kultury ludowej, symbolem patriotyzmu naszych serc, zwierciadłem naszych korzeni” – Folk Vibes w kilku słowach o sobie. Kierownikiem zespołu jest Renata Łabul-Juzokienė. Aranżacje i kompozycje muzyczne wykonuje Ignas JuzOKas. Folk Vibes chętnie bierze udział w festiwalach i konkursach, często o zasięgu międzynarodowym.

W Gdańsku w ramach festiwalu „Dni Wilna w Gdańsku” zespół zaprezentuje publiczności 3 programy muzyczne: przedstawiające na manierę współczesną obrzędy weselne „Wesele”, powracające do korzeni zarówno słowiańskich, jak też bałtyckich starodawne pieśni wojenne „Na wojskową nutę” oraz łączące stylistykę wielkomiejskich ekosystemów i regionalne pieśni z Polski i Litwy „The Folk Vibes Sounds”. Zespołowi będą towarzyszyli wybitni muzycy litewscy: Ignas JuzOKas (elektronika), Justė Sakalytė (saksofon), Aušrinė Ulinskaitė (litewski instrument ludowy kanklės) oraz Filmik (MC).

https://www.facebook.com/FOLK-VIBES-136108603108547

folk_vibes

 

Voruta

Piątek 2 września, godz. 15.00 | Scena na Targu Węglowym
Sobota 3 września, godz. 14.00 | Scena na Targu Węglowym
Niedziela 4 września, godz. 12.00 | Scena na Targu Węglowym

Voruta to litewski zespół pieśni i tańca uczelni Vilniaus Kolegija założony w 1959 roku. Wiele utworów wykonywanych w ubiegłym wieku obecnych jest w repertuarze zespołu do dziś. Niewątpliwy sukces oraz bogatą historię Voruta zawdzięcza utalentowanym liderom takim jak: Juozas i Janina Gudavičius, Tamara Kalibataitė, Laimutė Kiselienė, Birutė Navickaitė, Valdimiras Usovas i innym.

Nazwa zespołu ukonstytuowała się w 1985 roku. Związana jest z legendarną stolicą Wielkiego Księstwa Litewskiego w czasach króla Mendoga w XIII wieku.

Dzisiejsza Voruta to studenci uczelni Vilniaus Kolegija, którzy tańczą, grają i śpiewają. Rozwijając zaś tradycje sztuki ludowej stale poszukują nowych form wyrazu artystycznego, nieustannie próbując znaleźć klucz do serca publiczności swoją, młodzieńczością, dynamizmem i profesjonalizmem.

http://voruta.viko.lt
https://www.facebook.com/Voruta

voruta