Barok i Beton

2 września – 30 październik | CSW Łaźnia 2, Nowy Port, ul. Strajku Dokerów 5

Liudas Parulskis
Kuratorka: Laima Kreivyte

W ramach tegorocznej edycji wydarzenia ‘Wilno w Gdańsku’ odbędzie się wystawa litewskiego artysty młodego pokolenia Liudasa Parulskisa zatytułowana ‘Barok i Beton’.

Liudas Parulskis poszukuje inspiracji w architekturze i historii Wilna. Miasto to od zawsze stanowiło punkt wyjścia dla wielu malarzy i fotografów. Dzisiejsza metropolia to wielokulturowa hybryda składająca się z subiektywnych wizji jej pamięci. Wilno w barokowym świetle Jana Bułhaka; zrujnowane wojną Sofiji Urbanaviciute-Subaciuvene; Wilno Algimantasa Kunciusa ukazujące niedostatek sowieckich czasów; archiwalne fotografie Antanasa Sutkusa czy miasto Gintautasa Trimakasa sfotografowane z perspektywy jazdy na rowerze. Tym razem dekonstrukcji tego miasta dokona Liudas Parulskis posługując się fotografią oraz wideo. Artysta przedstawi swoją wizję Wilna, kronikę jego fizycznych i wirtualnych zmian. Dokument połączy z fikcją.

Z kolei 6 września w wileńskiej galerii Artifex odbędzie się wystawa Moniki Drożyńskiej pod tytułem ‘Kwas’. Artystka stawia pytania o sposób w jaki współcześnie konstruujemy narodowe tożsamości. Punktem wyjścia artystycznych rozważań stanie się polskie społeczeństwo, pytania postawione zostały z punktu widzenia mniejszości i wrogów, grup które zagrażają społeczeństwu. Wystawa ma na celu pokazanie jak niejednoznacznym konstruktem są narodowe tożsamości, z ilu warstw się składają, co na nie wpływa i co je buduje. Wystawie towarzyszyć będą warsztaty z przedstawicielami polskiej mniejszości na Litwie.

barok_i_beton