WILL’N’SKA

7.09.2018 godzina 18.30

WILL’N’SKA to wciąż młoda, alternatywna formacja prezentująca: ska, reggae, punk utworzona 5 lat temu w Wilnie. Po fascynacjach klasykami gatunków, w ramy których siebie wpisują, udało im się wypracować własny styl i nagrać pierwszą autorską płytę. Zespół występuje bardzo często w mniejszych salach, miał również etap grania koncertów „ulicznych”. Obecnie, to formacja łącząca wiele gatunków, sprawdzająca się na dużych koncertach plenerowych, posiadająca sporą rzeszę fanów również w Polsce.

 

JELONEK+ŻALVARINIS „FREE CULTURE”

7.09.2018 godzina 20.00

Koncerty Free Culture, to od kilku lat najwieksza atrakcja festiwalu. Polegają na łączeniu twórczości artystów polskich i litewskich w jeden wspólny mianownik. W tym roku mamy zaszczyt zaprosić do Gdańska litewski zespół Żalvarinis oraz jednego z najbardziej charyzmatycznych muzyków polskich, rockowego skrzypka Michała Jelonka. Projekt powstanie specjalnie na potrzeby Festiwalu „Wilno w Gdańsku” oraz „FREE CULTURE GDANSK VILNIUS”, który odbędzie się w dniach 14-15.09.2018 w Wilnie.

Żalvarinis, to litewski zespół metalowo-folkowy. Interpretują ludowe pieśni litewskie w stylu rock-metal, wykorzystując elementy muzyki jazz – blues. Powstali w 2001 roku w Wilnie. Głównym celem poza muzycznym zespołu jest ożywienie zamierającej tradycji litewskich pieśni ludowych.

Michał Jelonek – znakomity muzyk rockowy, wykształcony klasycznie skrzypek, kompozytor i aranżer. Swoją karierę rockową zaczynał w kultowym zespole rockowym ANKH. Obecnie głównym jego projektem jest jego autorski zespół JELONEK. Michał w swojej działalności nie stroni od żadnego gatunku muzycznego. Nagrywał niezliczoną ilość płyt jako muzyk sesyjny. Dlatego też bardzo płynnie potrafi odnajdować się w różnych gatunkach muzycznych, improwizować, współtworzyć. Efekty tego projektu poznamy wkrótce.

 

BALTIC BALKAN

7.09.2018 godzina 22.00

Nowoczesny projekt DJ oparty na tradycyjnej muzyce klezmerskiej. Grupa założona w Wilnie, inspirująca się muzyka klezmerską, elektroniczną, elementami punk przetwarzając to wszystko w jedna wielką zabawę na scenie. Graja do upadłego żeby Was sprowadzić również do takiego stanu. Zwiedzili kawał świata, prezentując swoją twórczość w dobrych klubach w całej europie. Wielka energia i dwugodzinna prowokacja do dobrej zabawy dla wszystkich.

 

RAKIJA KLEZMER ORKESTAR

8.09.2018 godzina 17.00

Litewski zespół wykształconych klasycznie muzyków, pochodzący z Wilna. W swojej twórczości łączą tradycyjna muzykę klezmerską z muzyką bałkańską. To szalona ekipa dęciaków, która świetnie mobilizuje publiczność do energetycznej reakcji. Zabawa z publicznością, to ich założenie strategiczne.

 

MOOD SELLERS

8.09.2018 godzina 18.00

Brass band z Wilna, czyli koleni czarodzieje sceny i ulicy zainspirowani muzyką nowo-orleańską, jazzem, muzyką bałkańską. Grają wszędzie, gdzie można i nie można. Nie ma dla nich znaczenia miejsce. Czy jest to ulica, profesjonalna scena – wszystko jedno. Jedna wielka energia, świeże spojrzenie na tradycyjną muzykę oraz tradycyjnie znakomite wykształcenie muzyków. Są młodzi, waleczni, dają wiele radości swojej publiczności. Gdzie zaczną koncert? – tego nie wiemy ale na pewno pokażą się również na scenie.

 

MINISTRY OF ECHOLOGY + MARSEBO „FREE CULTURE”

8.09.2018 godzina 20.00

Gwiazda tamtejszej sceny reggae, dub. Jak przystało na dobre zespoły tego gatunku skład zespołu jest liczny. Duża sekcja dęta, dwa wokale i wszystkie pozostałe elementy klasycznego zespołu reggae. Kolejna propozycja i projekt FREE CULTURE, łączący muzyków Polski i Litwy.
Tym razem spotkamy na jednej scenie również nowy gdański, trójmiejski projekt MARSEBO. Nowa twarz artystki Marsji , znanej z zespołu Loco Star oraz współpracy z takimi artystami jak: Smolik, Daniel Bloom, Silver Rocket, Ebola Ape. W tym projekcie Marsji towarzyszyć będą: znakomity i wszechstronny Irek Wojtczak na saksofonach oraz niezawodny twórca pięknych melodii Tomasz Ziętek. Projekt będzie miał swoją premierę również w Wilnie.

 

BANDA NELLA NEBBIA „FREE CULTURE”

8.09.2018 godzina 21.30

Główną osnowę muzyczną stanowią kompozycje Justinasa Važnevičiusa (basisty i altowiolisty) – założyciela zespołu Banda Nella Nebia, który w 2014 roku wygrał festiwal Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Važnevičius wraz z Karoliną Cichą, która odpowiedzialna była za melodyczną ekspozycję tekstów w powstających kompozycjach – napisali koncert nieoczywisty, liryczny a jednocześnie daleko odbiegający od stylu poezji śpiewanej, zmierzający w kierunku muzyki postfolkowej, której nieobca jest zarówno rockowa energia jak i filharmoniczny porządek. Projekt jest kolejna odsłoną współpracy Polski i Litwy. Co prawda nie powstał na naszym festiwalu ale uważamy, że nie sposób go nie pokazać naszej publiczności.

Gościem i współtwórczynią polską będzie oczywiście Karolina Cicha. Współpraca Cichej i Bandy Nella Nebia zaczęła się przy okazji koncertu, powstałego na zamówienie festiwalu Wschody, do poezji Julii Hartwig – ostatniej poetki pokolenia Kolumbów (1921-2017), której wiersze towarzyszyły wszystkim epokom powojennej polskiej rzeczywistości. Koncert był przekrojem przez całą twórczość wybitnej poetki. Ukazywał najważniejsze tematy jej rozległej myśli poetyckiej: poprzez wiersze osadzone głęboko w kulturze po filozoficzny namysł nad naturą, kondycją człowieka a także historią i miejscem Polski w Europie. Fragment tego koncertu na pewno usłyszą Państwo w Gdańsku, wzbogacony jednak o twórczość każdego z zespołów, która w tym niecodziennym składzie nabiera nowych znaczeń.

 

SEN SVAJA

9.09.2018 godzina 18.30

Litewski zespół folkowy inspirujący się muzyką słowiańską i orientalną łącząc ją z elementami jazzu. Zespół powstał w roku 2010 w Wilnie. Swoje występy wzbogacają o elementy aktorskie. Nazwa zespołu pochodzi od sformułowania „być w zgodzie ze sobą”.

 

FOLK VIBES

9.09.2018 godzina 16.30

Zespół Folk Vibes powstał w 2014 roku w Wilnie z potrzeby zachowania tradycji folkloru ojczystego oraz z nadzieją kultywowania kultury ludowej wśród młodzieży. Zespół poszukuje nowych form przekazu artystycznego aranżując pieśni regionalne Wileńszczyzny, Litwy i Polski jednocześnie podejmując próbę ich uwspółcześnienia, oraz tworząc własne kompozycje muzyczno-taneczne inspirowane autentyczną muzyką ludową i obrzędami. „Brzmiący folklor ojczysty jest wyrazem zamiłowania do sztuki i kultury ludowej, symbolem patriotyzmu naszych serc, zwierciadłem naszych korzeni” – Folk Vibes w kilku słowach o sobie. Kierownikiem zespołu jest Renata Łabul-Juzokienė. Aranżacje i kompozycje muzyczne wykonuje Ignas JuzOKas. Folk Vibes chętnie bierze udział w festiwalach i konkursach, często o zasięgu międzynarodowym.

 

LAIMINGUO

9.09.2018 godzina 14.30

Projekt powstał w roku 2013 w Wilnie z inicjatywy sióstr Zdanaviciute, które zajmowały się muzyką i graniem w innych zespołach. Zespół zafascynowany muzyką wywodząca się ze wszystkich narodowości zamieszkujących kraj, zawiązał się jako duet i z czasem ewoluował do trio, co doprowadziło do wzbogacenia brzmienia o instrumenty nietypowe dla tego regionu jak: sitar, sarod, bansuri. Siostry poza występami scenicznymi profesjonalnie zajmują się prowadzeniem warsztatów tradycyjnego, polifonicznego śpiewu zwanego „sutartines” , integrującego uczestników we wspólnej medytacji.