„Back to Your Arms / Powrócić w Twoje Ramiona”

reż. Kristijonas Vildziunis
prod. Uljana Kim Studio oraz Zespół Filmowy TOR.

Historia opowiedziana w filmie jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.
Latem 1944 roku Armia Czerwona „wyzwalała Litwę sowiecką ze szponów faszyzmu”. Litwini nie spodziewali po owych „wyzwolicielach” niczego dobrego. Główny bohater, Vladas, jak wielu jego rodaków planuje wraz z żoną i córką ucieczkę na Zachód. Ostatecznie jednak rodzina rozdziela się. Żona z córką uciekają za granicę, zaś Vladas zostaje na Litwie.

Mija piętnaście lat. Ruta, córka Vladasa, ma dwadzieścia jeden lat. Mieszka na stałe w Stanach Zjednoczonych, ale studiuje sztuki piękne w Niemczech Zachodnich. Vladas cieszy się uznaniem jako pisarz na Litwie.

Ruta i Vladas planują spotkanie w Berlinie. Alianci podzielili stolicę Trzeciej Rzeszy na sektory: sektor radziecki zostaje stolicą komunistycznych Niemiec Wschodnich, a pozostałe tworzą „wyspę” w postaci Berlina Zachodniego. Berlińczycy ze wschodniej i zachodniej części są wciąż sąsiadami, którzy spotykają się na ulicy. „Powrócić w twe ramiona” to jednak opowieść o spotkaniu, do którego nie doszło. W każdym razie nie w takiej postaci, jaką wymarzyli sobie córka i ojciec…

Powrócić w twe ramiona jest pierwszą koprodukcją polsko-litewską.
Projekt otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz funduszu EURIMAGES. Film został wyprodukowany przez litewskie Studio Uljana Kim. Ze strony polskiej koproducentem filmu jest Studio Filmowe Tor. Autorem muzyki do filmu jest Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Duży wkład w powstanie filmu miał również znany niemiecki producent Karl Baumgartner.

Opis zaczerpnięty z materiałów Studia Filmowego TOR


fot. z filmu „ Back to Your Arms”

 

„Dzieci z Hotelu Ameryka”

reż. Raimundas Banionis

Rok 1972 – Kowno. Grupka przyjaciół, fanów rock’n’rolla, bojkotuje zakazy sowieckiego systemu. Litewscy hipisi słuchają Radia Luksemburg, zapuszczają długie włosy i nadużywają kodeiny. Wszyscy mieszkają w budynku dawnego Hotelu Ameryka – relikcie epoki, która bezpowrotnie przeminęła. Jagger i spółka wpadną kłopoty po nocy spędzonej na leśnej polanie. Nie mogli uczestniczyć w festiwalu Woodstock, więc postanowili zorganizować swój własny. Czujna władza ludowa nie pozwoli młodym długo cieszyć się wolnością. Dzieci z Hotelu Ameryka w reżyserii Raimundasa Banionisa to film, który powstał na podstawie scenariusza polskiego dokumentalisty Macieja Drygasa. Historia Jaggera i jego bandy przyjaciół splata się z tragicznym wydarzeniem samospalenia Romasa Kalanty i protestami młodzieży (kowieńska wiosna, 1972). Nękani przez władze młodzi ludzie muszą dojrzeć w mgnieniu oka. Ich bunt nie jest zorganizowaną polityczną walką z systemem, ale próbą odcięcia się od przytłaczającej rzeczywistości.

Informacja zaczerpnięta w całości z opracowania autorstwa Joanny Ostrowskiej dla Festiwalu T-mobile Nowe Horyzonty


fot. z filmu „Dzieci z Hotelu Ameryka”