O festiwalu

O festiwalu

Festiwal Wilno w Gdańsku od 15 lat pokazuje to, co ważne w kulturze Wilna i Litwy, odkrywa części wspólne, prowokuje i łączy artystów we wspólnych projektach. Od ośmiu lat rozwijamy także siostrzaną edycją imprezy – Festiwal Gdańsk w Wilnie (Gdansko kultūros dienų Vilniuje 14-15.09.2018).

Przygotowując kolejne edycje festiwalu kładziemy nacisk na przedstawianie tradycyjnych treści wykorzystując w znakomitej większości współczesne środki wyrazu artystycznego. Dotyczy to muzyki, ale również sztuk wizualnych. Nadrzędną zasadą przy powstawaniu projektów festiwalowych jest kooperacja artystów litewskich i polskich realizowana najpełniej w ramach autorskiej formuły Free Culture, która zakłada wzajemną interakcję i kładzie nacisk na przygotowywanie przez nich pozycji autentycznych, świeżych, ale także autonomicznych wobec ich przyzwyczajeń.
Do tej pory w ramach Festiwalu Wilno w Gdańsku / Gdańsk w Wilnie odbyło się kilkadziesiąt koncertów, wystaw, spektakli teatralnych, pokazów filmowych.

„Festiwal jest niemalże o wszystkim dla wszystkich”. W tym roku jubileuszowym zapraszamy Państwa szczególnie na: wystawę jednego z najsłynniejszych artystów Litwy, Deimantasa Narkeviciusa do Centrum
Sztuki Współczesnej Łaźnia I (szczegóły na www.laznia.pl), na Targ Węglowy do wysłuchania szesnastu koncertów oraz do obejrzenia projektu Litewskie Kino Nocne, Tradycyjny Jarmark Wileński pełen atrakcji kulinarnych i rzemieślniczych, tradycyjnej niespodzianki przygotowanej przez wileńskich restauratorów dla naszych gości oraz do uczestnictwa w konferencji „Gdańszczanie z Wilna”.

Szanowni Państwo,

Nie obawiajcie się letnio-jesienno-deszczowej aury (może uda się utrzymać jeszcze lato). Nauczeni doświadczeniem z lat ubiegłych, przygotowaliśmy dla Was scenę namiotową chroniącą artystów i publiczność przed wszelkimi pogodowymi kaprysami. Droga publiczności! Nie zmokniecie! W ramach każdego festiwalowego dnia usłyszycie artystów, którzy koncertować będą od wczesnego popołudnia do nocy. Przygotowaliśmy dla Was również sporo wygodnych miejsc siedzących zabezpieczonych przed nadmiarem słońca i ewentualnego deszczu oraz wyjątkowe w skali naszego miasta punkty gastronomiczne.

Serdecznie zapraszamy w imieniu wszystkich organizatorów i partnerów wydarzenia!